Gmina Przyrów

licznik odwiedzin: 115755

Noworoczne Kolędowanie w Gminie Przyrów

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku  w kościele parafialnym pw. Św. Doroty w Przyrowie miały miejsce  przedstawianie Jasełkowe w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie.

Młodzi artyści z podziałem na role w przepięknych kostiumach przybliżyli wszystkim biblijne dzieje Narodzenia Pańskiego. Przedstawienie pod przewodnictwem nauczycieli: Pani Justyny Sowińskiej, Pani Genowefy Kowalik i ks. Artura Bętkowskiego, przyciągnęło liczną grupę oglądających a młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Nie zabrakło również śpiewania kolęd polskich, które sprawiły wszystkim wielką radość.

Proboszcz parafii Przyrów ks. Antonii Kaczmarek podziękował nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występu,  rodzicom za wykonanie kostiumów a samym artystom za piękne przedstawienie Jasełek.

W tym samym dniu w kościele parafialnym pw.  Św.Piotra i Pawła w Sygontce po Mszy Św. zaprezentowała się grupa kolędnicza „Herody z Sygontki".

Tradycja kolędowania  w miejscowości Sygontka sięga odległych czasów a obejmuje okres  Świąt Bożego Narodzenia, święto Trzech Króli i karnawał. W przedstawieniu biorą udział tylko mężczyźni,przewijają się postacie: Króla Heroda, Anioła, Marszałka, Turka, Żyda, Diabła i Śmierci.

Grupa artystyczna  rok rocznie bierze udział w „Przeglądzie Grup Kolędniczych”, odbywającym się w Niegowie a organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz w „Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

Na przedstawienie w Sygontce przybyła duża grupa oglądających, którzy na koniec uhonorowali grupę  ogromnymi brawami. Proboszcz parafii Sygontka ks. Artur Bętkowski, Wójt Gminy Przyrów Robert Nowak podziękowali występującym artystom. Zakończenie przedstawienia poprzedziło wspólne zaśpiewanie kolędy oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Należy wspomnieć, że Herody z Sygontki są już jedyną grupą w gminie, która tradycyjnie kolęduje po domostwach, niewątpliwie podtrzymując tradycje, obrzędy i zwyczaje występujące na naszym terenie.

Link: Fotorelacja z uroczystości