Gmina Przyrów

licznik odwiedzin: 98583

„Gość oczekiwany”

W dniu 20 listopada 2017 roku z inicjatywy specjalisty ds. Wiejskiego Gospodarstwa Domowego ŚODR w Częstochowie Pani Danuty Tomzy zorganizowano wycieczkę do Cieszyna dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Przyrów.

Głównym punktem wycieczki było zaproszenie do teatru na  sztukę Zofii Kossak pt „Gość oczekiwany”, wystawiany  przez Zespół Teatralny Parafii Św. Elżbiety w teatrze im. A.Mickiewicza  w Cieszynie pod kierunkiem siostry Jadwigi Wyrozumskiej ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek.

Wątek sztuki „Gość oczekiwany” został zaczerpnięty z popularnej legendy śląskiej.  Losy bohaterów stanowią ilustrację rozmaitych postaw ludzi wobec Boga, zachęcając do refleksji nad miejscem, jakie zajmuje Bóg i Jego miłość w ludzkim życiu.
Pouczająca i fascynująca treść tej sztuki sprawia, ze przedstawienie cieszy się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczy ilość przedstawień najczęściej przy pełnej widowni.

Premiera „Gościa Oczekiwanego” odbyła się w 1987 roku w świetlicy szpitalnej przy klasztorze sióstr Elżbietanek.
W 1994 r. po raz pierwszy sztuka ta została wystawiona w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Od początku reżyserem sztuki jest s. Jadwiga Wyrozumska – elżbietanka.

W drodze do miasta Cieszyna  uczestnicy wycieczki  zwiedzili prywatne muzeum Tadeusza i Marii Żyłów w Jankowicach k. Pszczyny z imponującą kolekcją maszyn i narzędzi rolniczych, przedmiotów gospodarstwa domowego, trofeów myśliwskich oraz broni historycznej.

Koleżanki z Kół Gospodyń Wiejskich  serdecznie dziękują Pani Danucie Tomzie  za pracę i  zaangażowanie w organizację wycieczki.

Galeria: