Gmina Przyrów

licznik odwiedzin: 160420

Archiwum Pandemii A.D. 2020

Archiwum Państwowe w Częstochowie uprzejmie informuje, że w związku z trwająca na świecie pandemią choroby zakźnej COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, w celu zachowania świadectw tego przełomowego momentu w dziejach, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zainicjował akcję "Archiwum Pandemii A.D. 2020. Spoleczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)".

Celem tej akcji jest udokumentowanie w różnych formach tego szczególnego czasu poprzez zebranie relacji i materiałów obrazujących życie w tym okresie, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń.

Uczestrikami akcji mogą zostać osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, orgarizacje, wspólnoty spoleczne - każdy, kto zechce podzielii się swoimi doświadczeniami i refleksjami w postaci dokumentacji powstałej zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiały publikowane na stronach intemetowych to cenne źródła dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Efektem akcji będzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z ,,czasów zarazy", stworzona przy współudziale całego społeczeńistwa. Powstały w ten sposób zbtór źródeł dotyczących wyjątkowego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucionalnym. Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.

Szczegóły dotyczące akcji dostępne są m.in. na stronach: www.archiwa.gov.pl, www.czestochowa.ap.gov.pl.

Plakat przedstawia opis akcji Archiwum Pandemii A.D. 2020. Na plakacie umieszczone zostało zdjęcie przedstawiające grupe ludzi w maskach oraz loga: Archiwów Państwowych i Archiwów Rodzinnych Niepodległej. Tekst znajdujący się na plakacie przepisano poniżej.

Treść tekstu znajdującego się na plakacie promującym akcję

Archiwum Pandemii A.D. 2020.

Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2).

Każdego dnia wszyscy tworzymy historię. Wspólnie udokumentujemy ten szczegolny czas.

Zadbaj o swoje wspomnienia i przekaż Archiwom Państwowym relacje i materiały, które stanowić będę bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń.

Jak przekazać materiały?
Osobiście: w Archiwum Państwowym w Częstochowie ul. Rejtana 13, 42-200 Częstochowa.
Elektronicznie: archiwumpandemii@czestochowa.ap.gov.pl.

Przekaż Archiwom Państwowym dowolne materiały:

  • dokumenty,
  • mapy,
  • fotografie,
  • nagrania,
  • filmy,
  • wycinki prasowe,
  • albumy i pamiętniki.

Więcej informacji na: www.czestochowa.ap.gov.pl, www.archiwarodzinne.gov.pl.

Wszystkie materiały zostaną opublikowane w serwisie www.szukajwarchiwach.gov.pl.